Συμμετοχή ντοκιμαντέρ με σύμπραξη άλλων 3 σχολείων στον 9ο Διαγωνισμό “Ελλάδα-Κύπρος-ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες”.

Το σχολείο μας, 4ο Γυμνάσιο Σταυρούπολης, σε σύμπραξη με άλλα τρία σχολεία δημιούργησε την ταινία μικρού μήκους: «Κυριάκος Μάτσης: ένας υψιπέτης ανάμεσά μας». Στο πλαίσιο της συμπεριληπτικής νοοτροπίας, στη σύμπραξη συμμετείχαν τόσο σχολεία γενικής παιδείας, όσο και ειδικής αγωγής. Συγκεκριμένα συμπράξαμε με τα:

• 1ο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Θέρμης Θεσσαλονίκης
  • 19ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης (Μαράσλειο)
  • ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ Αγρινίου

Στόχος της δράσης ήταν η ανάδειξη της προσωπικότητας του Κύπριου αυτού ήρωα, ο οποίος έζησε και έδρασε στην πόλη μας κατά τις σπουδές του στη γεωπονική σχολή του ΑΠΘ. Είναι μια πολυσχιδής προσωπικότητα που συνδυάζει τον αγνό πατριωτισμό με την ευαισθησία στην κοινωνική δικαιοσύνη, τη δυναμικότητα  με την ευαισθησία, τη λογική με την πίστη, την επιμονή με την υπομονή, τον έρωτα για τη ζωή με την αποφασιστική θυσία για το όραμα της λευτεριάς.

Είναι αυτός που απέρριψε το μυθικό ποσό του μισού εκατομμυρίου λιρών για να προδώσει το κρησφύγετο του στρατιωτικού αρχηγού της ΕΟΚΑ με τη φράση «Ου περί χρημάτων τον αγώνα ποιούμεθα, αλλά περί αρετής». Η ζωή, τα κείμενα και η θυσία του συγκινούν και αποτελούν πηγή έμπνευσης.

Στη δημιουργία του ντοκιμαντέρ από το 4ο Γυμνάσιο Σταυρούπολης συμμετείχαν:

• Οι μαθητές: Βλαντί Ραφαέλα Γ4, Γέρου Ιωάννα- Ασημένια Γ2, Γιαλατζής Δημήτριος Α5, Γκιόκα Ιωάννα Γ1, Γκουντσούδη Λυδία Α1, Δοξόπουλος Μιχαήλ Α5, Ιακωβίδου Αναστασία Α1, Ιωαννίδου Γεωργία Γ1, Καπουσούζης Κωνσταντίνος Α5, Κούσας Σωκράτης Γ4, Κρασά Εύα Γ4, Λαλαίτα Ιορδάνα Γ1, Μαζαράκης Αβραάμ Β3, Μικέ Μαγδαληνή  Γ4, Μουρατίδης Λάζαρος Β3, Μπεγκόλλι Αλεξάνδρα  Γ4, Πατυνιώτη Αναστασία Β2, Πλασταρά Αθανασία Β2, Σαμαρά Δήμητρα Α3, Σταμάτης Δημήτρης Α5, Τραϊανοπούλου Φανή Β3, Τσιπλάκη Ολυμπία Γ4, Φωτιάδου Ανδριάνα Α3, Χαρίσκου Άρτεμις Β2, Χατζηκωνσταντίνου Ειρήνη Γ2.
  • Οι εκπαιδευτικοί: Αμφιλοχιάδου Έλσα (ΠΕ 02), Μήσιου Μαρίνα (ΠΕ 02.50), Μόγκα Νικολέτα (ΠΕ 02.50), Σπαθάρα Ελευθερία (ΠΕ 02), Φειδιαράκης Ιωάννης (ΠΕ 03), Φράγκου Πηνελόπη (ΠΕ 06).