Επίσκεψη στο αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής του Α.Π.Θ και το Περιβαλλοντικό πάρκο της Θέρμης

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α2 και Α5 επισκέφθηκαν το αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής του Α.Π.Θ και το Περιβαλλοντικό πάρκο της Θέρμης.

Συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες Ζαχαριάδου Σωτηρία, Βαλιούγα Αντωνία και Πέτικα Χαρά περιηγήθηκαν στους λαχανόκηπους και στα φυτώρια της περιοχής και ξεναγήθηκαν σε διάφορα είδη φυτεύσεων και καλλιεργειών. Επίσης εξασκήθηκαν στην φύτευση εποχιακής πιπεριάς αποκομίζοντας πολύτιμες εμπειρίες και γνώσεις.

Στο δεύτερο μέρος της επίσκεψης,ψυχαγωγήθηκαν στο Περιβαλλοντικό πάρκο της Θέρμης όπου είχαν την ευκαιρία για παιχνίδι,αθλήματα,περιπάτους και σύντομα γεύματα στον καταπράσινο και πανέμορφο χώρο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Ευχαριστούμε τις κυρίες Ελένη Πατίκα και Αναστασία Γρηγοριάδου που διέθεσαν το χρόνο τους και μοιράστηκαν μαζί με τους μαθητές μας τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους σχετικά με την καλλιέργεια των περιαστικών λαχανόκηπων στο  χώρο του αγροκτήματος του Α.Π.Θ.

Μερικές στιγμές από την επίσκεψη στο παρακάτω βίντεο:

Θέρμη 2024