Ιστοεξερεύνηση (Webquest) “Ο Καζαντζάκης στο σήμερα”

Η ιστοεξερεύνηση με τίτλο” Ο Καζαντζάκης στο σήμερα” χρησιμοποιήθηκε ως διδακτικό εργαλείο στη διδασκαλία του μαθήματος της Λογοτεχνίας της Α’ Γυμνασίου. Η ιστοεξερεύνηση φιλοξενείται στη πλατφόρμα zunal στη διεύθυνση:

Με αφορμή το αυτοβιογραφικό κείμενο «Η Νέα Παιδαγωγική» του Νίκου Καζαντζάκη οι μαθητές γνώρισαν μια πτυχή της ζωής του, τη σχέση με τους γονείς του. Ο Καζαντζάκης όμως είναι πολλά περισσότερα από αυτό. Στόχος αυτής της ιστοεξερεύνησης είναι να βοηθήσει τους μαθητές να ανακαλύψουν στοιχεία της ζωής και του έργου του και να παρουσιάσουν αυτά τα στοιχεία μέσα από τις εργασίες τους. Οι μαθητές θα δουν ότι η φιλοσοφία της ζωής του μπορεί να μας επηρεάσει σημαντικά, ακόμη και σήμερα.

Κάποια από τα έργα των μαθητών παρουσιάζονται παρακάτω:

f95eba778d243bc45ef4a2fb09a6647edbd83ca8202305

Ρετζίνου-Αλεξάνδρα-Σταυρόλεξο