Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Πάρκο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης

Την Τετάρτη, 22 Μαρτίου 2023, οι μαθητές/τριες της Α΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν το Πάρκο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης Συσκευασιών Β. Ελλάδας στο Λαγκαδά και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα.

Σημαντικό μέρος του προγράμματος ήταν η ανακύκλωση στα αυτόματα και υψηλής τεχνολογίας μηχανήματα με ανακυκλώσιμες συσκευασίες που έφεραν μαζί τους τα παιδιά (πλαστικά και αλουμινένια μπουκάλια ποτών ή αναψυκτικών). Έτσι, τα παιδιά συμμετείχαν βιωματικά στη διαδικασία της ανακύκλωσης. Επίσης, έλαβαν μέρος σε δραστηριότητες-παιχνίδια, ώστε να συνειδητοποιήσουν την αξία της ανακύκλωσης. Ακόμα, πρότειναν λύσεις για τα σημαντικότερα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σήμερα (μόλυνση των θαλασσών, πετρελαιοκηλίδες, εξαφάνιση διαφόρων θαλασσίων ειδών, καυσαέρια, τρύπα του όζοντος, υπεραλίευση, βρόμικες παραλίες κ.ά). Οι μαθητές/τριες με πολλή χαρά μετείχαν στις δραστηριότητες και παρακολούθησαν με ενδιαφέρον videos για τους κινδύνους που απειλούν τον πλανήτη. Ήταν μια πολύ ευχάριστη και εποικοδομητική γι΄ αυτούς/τές εμπειρία, που τους/τις άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!

-Υπεύθυνοι για το συντονισμό της επίσκεψης: Καραγιαννίδου Μαρίνα, Κρεμμύδας Δρόσος,
Ντίνας Αντώνιος.
-Συνοδοί καθηγητές/τριες: Βουτσά Μαρία, Ζαχαριάδου Σωτηρία, Μόγκα Νικολέτα,
Ξανθόπουλος Δημήτριος, Σπαθάρα Ελευθερία, Φράγκου Πηνελόπη.

ΠΑ01.ΠΑ02.ΠΑ03.ΠΑ04.ΠΑ05.ΠΑ06.ΠΑ07.ΠΑ08.ΠΑ09.ΠΑ10.ΠΑ11.ΠΑ12.ΠΑ13.ΠΑ14.ΠΑ15.