Θεατρική Παράσταση από τον “Μικρό Βορρά”

Την Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2023, η θεατρική ομάδα του Μικρού Βορρά, ύστερα από πρόσκλησή μας, ήρθε στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας και παρουσίασε τη θεατρική παράσταση της «Οδύσσειας» του Ομήρου για τους μαθητές/τριες μας της Α΄ Γυμνασίου, οι οποίοι/ες διδάσκονται την Οδύσσεια στο Μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών από Μετάφραση.

Όπως σημειώνει η θεατρική ομάδα του Μικρού Βορρά: «Πρόκειται για το δεύτερο μεγάλο ηρωικό έπος της αρχαίας ελληνικής γραμματείας που υπήρξε και θα συνεχίσει να αποτελεί το κατ’ εξοχήν συμβολικό κείμενο για την ανθρώπινη περιπέτεια, την περιπλάνηση της ύπαρξης, τη σύνδεση με την έννοια “πατρίδα” και “νόστος”. Μέσα από διάφορα ήδη θεάτρου, παντομίμα, ζωντανή μουσική και τραγούδι, αυτοσχεδιασμό και φυσικά διάδραση, η τάξη μεταμορφώνεται σε σκηνή, οι μαθητές σε συνταξιδιώτες και οι ηθοποιοί στο όχημα, ώστε να ξετυλιχθεί το μεγαλείο του κειμένου. Ο στόχος είναι διπλός: υποστηρίζουμε τους εκπαιδευτικούς στο δύσκολο έργο τους, αλλά προσφέρουμε και μια ώρα μαγείας και σκηνικής αλήθειας μέσα στις σχολικές αίθουσες».

Μετά το τέλος της παράστασης, δύο ομάδες μαθητών/τριών μας μπήκαν στο ρόλο των ηθοποιών και αναπαρέστησαν– με τη βοήθεια και τις οδηγίες των ηθοποιών του Μικρού Βορρά- τη σκηνή της τύφλωσης του Κύκλωπα Πολύφημου από τον Οδυσσέα και τους συντρόφους του. Αυτήν την δραματοποίηση οι μαθητές/τριες μας την καταχάρηκαν, την ευχαριστήθηκαν και την απόλαυσαν!

Τόσο η παράσταση των ηθοποιών όσο και η προσπάθεια των μαθητών/τριών μας καταχειροκροτήθηκε από όλους!

Οι ηθοποιοί πρότειναν στους εκπαιδευτικούς δραστηριότητες σχετικά με την Οδύσσεια, που θα μπορούσαν να εφαρμόσουν με τους/τις μαθητές/τριες τους κατά τη διάρκεια των μαθημάτων τους.

Οι μαθητές/τριές μας με πολλή χαρά, ενθουσιασμό και ιδιαίτερο ενδιαφέρον βίωσαν την πρωτόγνωρη και ξεχωριστή γι΄ αυτούς/τές εμπειρία.

• Υπεύθυνη για το συντονισμό της δράσης: Καραγιαννίδου Μαρίνα-Φιλόλογος.
  • Βοηθοί: Βουτσά Μαρία (Μουσικός), Μόγκα Νικολέτα (Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής), Μπαζούκα Φανή (Φιλόλογος), Παπά Μιχαέλα (Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής) και Σπαθάρα Ελευθερία (Φιλόλογος).
01101. Η ΑΡΧΗ02030405. ΚΙΡΚΗ, ΕΡΜΗΣ0607. ΝΗΣΙ ΦΑΙΑΚΩΝ080910. ΚΥΚΛΩΠΑΣ111213. ΝΗΣΙ ΑΙΟΛΟΥ14. ΑΣΚΟΣ ΑΙΟΛΟΥ15. ΛΩΤΟΦΑΓΟΙ20230224_11501420230224_11533220230224_11562920230224_120724