Εγγραφή στην Ιστοσελίδα

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η

Αυτή η δημοσίευση αφορά όλους τους μαθητές του 4ου Γυμνασίου Σταυρούπολης.

Παρακαλούνται οι μαθητές του σχολείου να εγγραφούν στην σχολική ιστοσελίδα.

Η εγγραφή στην ιστοσελίδα είναι υποχρεωτική και απαραίτητη για να έχετε πρόσβαση σε όλες τις δημοσιεύσεις, όπως επίσης και για να μπορείτε να δημοσιεύσετε τις δικές σας εργασίες.

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε περιγράφεται παρακάτω. Παρακαλώ να την ακολουθήσετε με μεγάλη προσοχή:

1. Από την κεντρική ιστοσελίδα http://4gym-stavroup.thess.sch.gr κάτω αριστερά υπάρχει ο σύνδεσμος Εγγραφή. Κάνουμε κλικ εκεί και ο σύνδεσμος μας οδηγεί στην σελίδα εγγραφής.

2. Στην Ιστοσελίδα Εγγραφής επιλέγουμε username της αρεσκείας μας και γράφουμε και ένα email στο οποίο να έχουμε πρόσβαση. Στη συνέχεια επιλέγουμε σε ποιό τμήμα φοιτούμε. (ΠΡΟΣΟΧΗ: Η επιλογή του τμήματος θέλει πολύ προσοχή. Η μετέπειτα ενεργοποίηση του κάθε λογαριασμού θα γίνει σύμφωνα με τις καταστάσεις τμημάτων του σχολείου) Αφου συμπληρώσουμε όλα τα στοιχεία, πατάμε το κουμπί ΕΓΓΡΑΦΗ.

3. Σε λίγη ώρα θα μας αποσταλεί στο email που δώσαμε, ο κωδικός πρόσβασης, τον οποίο μπορούμε να αλλάξουμε με την πρώτη επίσκεψή μας στην Ιστοσελίδα.

4. Οταν η διαδικασία εγγραφής ολοκληρωθεί απο όλους τους μαθητές του σχολείου, οι λογαριασμοί θα ελεγχθούν σύμφωνα με τις καταστάσεις των τμημάτων (πρέπει να ειναι τα ίδια με το τμήμα που έχετε δώσει κατα την εγγραφή) και θα ενεργοποιηθούν.

5. Με το που θα λάβετε το εμαιλ ενεργοποίησης, παρακαλώ να μπείτε στον λογαριασμό σας και να πράξετε τα παρακάτω:

α.Επισκεφτείτε το πεδίο Προφιλ -> Το Προφίλ μου, στα αριστερά του Πίνακα Ελέγχου του λογαριασμού σας.

β. Συμπληρώνουμε τα πεδία Ονομα, Επώνυμο και Προβολή δημοσίως ως, με τον εξής τρόπο:

ΟΝΟΜΑ: ΙΩΑΝΝΗΣ

ΕΠΙΘΕΤΟ: Α1 – ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Προβολή Δημοσίως ως: Α1 – ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

γ. Αλλαγή κωδικού σε κάποιον της αρεσκείας σας στο κάτω μέρος της σελίδας. (ο κωδικός του καθενός δεν είναι ορατός ούτε στον διαχειριστή της ιστοσελίδας, καθότι κρυπτογραφείται κατευθείαν από το ίδιο το σύστημα)

δ. Πατάτε το κουμπί Ενημέρωση Προφίλ, στο κάτω μέρος της σελίδας.

Κάπου εδώ έχετε ολοκληρώσει την εγγραφή της Ιστοσελίδας. Για τον τρόπο χρήσης της, θα ακολουθήσουν νέα μηνύματα.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση επικοινωνήστε μαζί μου ή με τον κύριο Τεγκελίδη, στο μάθημα της Πληροφορικής

Ο Καθηγητής Πληροφορικής

Καλογιάννης Αγης