Δράση για τις Μαθησιακές Δυσκολίες

Μία ακόμη δράση έλαβε χώρα στο σχολείο μας! Την Πέμπτη, 14 Δεκεμβρίου, πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του 4ου Γυμνασίου Σταυρούπολης εκδήλωση για τις Μαθησιακές Δυσκολίες. Γονείς και εκπαιδευτικοί από όλη τη Δυτική Θεσσαλονίκη ενημερώθηκαν από την πρόεδρο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Γονέων και Κηδεμόνων παιδιών με Δυσλεξία και Μαθησιακές Δυσκολίες κα Μπάρου Γεωργία για τις δυσκολίες και τις ανάγκες των ατόμων με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες σε διάφορα ηλικιακά στάδια.

Επιπλέον, είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα και προβληματισμούς τους σχετικά με την ειδική αγωγή και υποστήριξη των μαθητών με ΕΕΑ στην Ψυχολόγο του 2ου ΚΕΔΑΣΥ ΄Β Θεσ/νίκης, κα Σιαπάτη Σταυρούλα και στην Φιλόλογο Ειδικής Αγωγής του 4ου Γυμνασίου Σταυρούπολης, κα Μόγκα Νκολέτα. Στην εκδήλωση προβλήθηκε σχετικό ντοκιμαντέρ με τίτλο «Μη με αποκαλείς χαζό».

Ένα δείγμα από την εκδήλωση