Αφιέρωμα Μνήμης στη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου

Την Πέμπτη, 18/5/2023 πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του Γυμνασίου μας εκδήλωση – αφιέρωμα μνήμης στη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου. Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας απέδωσαν τη δέουσα τιμή στην Ημέρα αυτή μέσα από ιστορικές αφηγήσεις, βιωματικά κείμενα, απαγγελίες, ποντιακούς χορούς και ποντιακά τραγούδια, που τραγούδησε η χορωδία του σχολείου μας.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν, πέρα από τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/τριες μας, και οι γονείς/κηδεμόνες των παιδιών που μετείχαν σ΄ αυτό το αφιέρωμα μνήμης.

Τονίστηκε ότι δεν πρόκειται να ξεχάσουμε ποτέ! Η ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας θα μείνει για πάντα ζωντανή στην καρδιά και στο μυαλό μας.

Τιμούμε τους Πόντιους για όλα όσα προσέφεραν στην ανόρθωση του ελληνικού κράτους μετά τον ξεριζωμό από τις πατρογονικές εστίες και θα τους έχουμε για πάντα σαν ένα φωτεινό παράδειγμα στη ζωή μας.

-Υπεύθυνοι για τα κείμενα, την επιμέλεια κειμένων και την οργάνωση της εκδήλωσης: Ακριτίδης Αναστάσιος, Καραγιαννίδου Μαρίνα.

-Υπεύθυνη Χορωδίας: Βουτσά Μαρία.

ΕΞΩΦΥΛΛΟΓΠ2ΓΠ3ΓΠ4ΓΠ5ΓΠ6ΓΠ7ΓΠ8ΓΠ9ΓΠ10ΓΠ11ΓΠ12ΓΠ13ΓΠ14ΓΠ15ΓΠ16ΓΠ17ΓΠ18ΓΠ19ΓΠ20ΓΠ21ΓΠ22ΓΠ23ΓΠ24