Επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Ευόσμου – Συμμετοχή σε Πολιτιστικό Πρόγραμμα

Προχθές, Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου, το 1ο ΕΠΑΛ Ευόσμου – ΕΚ Ευόσμου προσκάλεσε όλους, καθηγητές και μαθητές από 5 σχολεία (μεταξύ αυτών και το σχολείο μας με τη χορωδία του), που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα για τη ζωή μετά τη μικρασιατική καταστροφή, να γευτούμε ένα μικρασιάτικο πρωινό.

Η κα. Κραλίδου και μαθητές του σχολείου επιμελήθηκαν την παρασκευή των πεντανόστιμων εδεσμάτων βασισμένα σε συνταγές των προσφύγων από τη Μικρά Ασία και τον Πόντο καθώς και το επαγγελματικό σερβίρισμα τους. Οργάνωσαν επίσης παιχνίδια γευσιγνωσίας στα οποία συμμετείχαν όλοι οι προσκεκλημένοι μαθητές από τα 5 γυμνάσια και λύκεια της περιοχής. Η εκδήλωση πλαισιώθηκε με πολύ μουσική και χορό. Η ολοκλήρωση της μας βρήκε πλήρεις Αρωμάτων, Γεύσεων και Ήχων της Ανατολής.

Ευχαριστούμε τους οικοδεσπότες για το όμορφο αυτό πρωινό που μοιράστηκαν μαζί μας.

br01br02br03br04br05br06br07br08br09