Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου ταξίδεψαν νοερά στην Αυστρία της κλασικής εποχής υπό τους ήχους της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης, η οποία ερμήνευσε τη Συμφωνία του “Αποχαιρετισμού” του J.Haydn. Η αίθουσα τελετών του Α.Π.Θ. ήταν κατάμεστη από μαθητές οι οποίοι μυήθηκαν στα μυστικά της κλασικής μουσικής από τον Κωνσταντίνο Χάρδα και έγιναν για λίγο μαέστροι διευθύνοντας-από την πλατεία-την ορχήστρα.

Μετά το πέρας της μουσικής συμφωνίας,οι μαθητές εκμεταλλευόμενοι τον καλό καιρό και την ανεβασμένη διάθεση τους,φρόντισαν να τραβήξουν κάποιες αναμνηστικές φωτογραφίες μπροστά στο άγαλμα του Αριστοτέλη. Τέλος λίγο πριν την επιστροφή στο σχολείο έγινε μια σύντομη περιήγηση-ξενάγηση στους χώρους του πανεπιστημίου.

Η δράση εντάσσεται στον Αξονα 1 της Εσωτερικής Αξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας και Δείκτη “Διδασκαλία,Μάθηση και Αξιολόγηση -ποιοτικές διδακτικές πρακτικές”.

Παρακολουθήστε εδώ ένα μικρό δείγμα από την επίσκεψη.