63ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

Οι μαθητές του Α2 τμήματος του σχολείου μας , με συνοδούς καθηγητές την κ. Φράγκου Π. και τον κ Βρακά Γ., είχαν την ευκαιρία, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος NextGen που διοργανώνει το 63ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, να παρακολουθήσουν την Ολλανδική ταινία «Bigman». Η ταινία με πρωταγωνιστές δύο έφηβους μαθητές πραγματεύεται την πραγματική φιλία, την διαφορετικότητα, την αποφασιστικότητα και την μάχη για τη επίτευξη στόχων. Οι μαθητές προβληματίστηκαν, συγκινήθηκαν, χάρηκαν και ταυτίστηκαν με τους έφηβους πρωταγωνιστές. Μετά την προβολή, οι μαθητές συμμετείχαν σε εκπαιδευτική δραστηριότητα σχετική με τις έννοιες που αναδεικνύει η ταινία. Τέλος, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να φωτογραφηθούν με τον καταξιωμένο Έλληνα-γάλλο ηθοποιό Γιώργο Χωραφά που συνάντησαν στις εγκαταστάσεις του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης!