ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 214 ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 64 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

Για τη δικαιολόγηση απουσιών μέχρι δύο ημερών λόγω ασθενείας ή άλλων σοβαρών οικογενειακών λόγων αρκεί ένα ενυπόγραφο σημείωμα του κηδεμόνα, που συμπληρώνεται στο σχολείο δέκα ημέρες το πολύ μετά την επάνοδο του μαθητή. Με τον τρόπο αυτό ο κηδεμόνας μπορεί να δικαιολογήσει τις απουσίες το πολύ 10 ημερών αθροιστικά για όλο το έτος.

Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή που απουσίασε για λόγους υγείας από το Σχολείο περισσότερο από δύο ημέρες είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει ο ίδιος, το βραδύτερο μέχρι και τη δεκάτη ημέρα από την επιστροφή του μαθητή στο Σχολείο, βεβαίωση δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος ή σχολιατρικής υπηρεσίας ή οποιουδήποτε ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας. Η βεβαίωση αυτή μπορεί να χρησιμεύσει ως δικαιολογητικό για τις αντίστοιχες απουσίες. Μετά την ανωτέρω προθεσμία κανένα δικαιολογητικό υποβαλλόμενο εκπρόθεσμα δε γίνεται δεκτό.