Διαδικτυακό Μαθητικό Συνέδριο ‘Διερευνώντας τον φυσικό κόσμο … κάνοντας πειράματα στο σπίτι’

Θερμά συγχαρητήρια στην μαθήτρια του σχολείου μας Άντζελα Ντρέτσα για την συμμετοχή της στη δράση «παίζοντας με τις Φυσικές Επιστήμες ……. τηρώντας  τις αποστάσεις» με εργασία με τίτλο ”

“Λιώσιμο των πάγων: διερεύνηση της επίδρασης του φαινομένου στην άνοδο της στάθμης της θάλασσας”

Η μαθήτρια μελέτησε πειραματικά την συνθήκη ανύψωσης της στάθμης του νερού εκτελώντας το πείραμα στο σπίτι της και καταγράφοντας το σε βίντεο.

Αφίσα_συνέδριο_Παίζοντας_2021

Το Σάββατο 27 Μαρτίου 2021 διεξήχθη το διαδικτυακό μαθητικό συνέδριο με τίτλο:
Διερευνώντας τον φυσικό κόσμο κάνοντας πειράματα στο σπίτι
Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο ολοκλήρωσης και διάχυσης της δράσης “Παίζοντας με τις Φυσικές Επιστήμες …τηρώντας τις αποστάσεις!” η οποία διοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Ευόσμου και Νεάπολης, σε συνεργασία με τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου (Σ.Ε.Ε.) ΠΕ04 και ΠΕ70 του 2ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας.
Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου παρουσιάστηκαν εργασίες τις οποίες υλοποίησαν μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στη δράση και αφορούν βιντεοσκοπημένες πειραματικές δραστηριότητες, διερευνητικού τύπου, Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας και Γεωγραφίας.