Το πείραμα του Ερατοσθένη στην αυλή του σχολείου μας

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019, ημέρα με πολύ καλή ηλιοφάνεια, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στην αυλή του σχολείου μας το Πείραμα του Ερατοσθένη, για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης.

Το πείραμα του Ερατοσθένη αποτελεί ένα από τα 10 πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής.

Η όλη δράση διοργανώνεται από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας,Λακωνίας, Κω, Θεσπρωτίας, και Αργολίδας, σε συνεργασία με το με το ΙΑΑΔΕΤ του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων ΕΚΦΕ (ΠΑΝΕΚΦΕ) και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Βασικός στόχος της δράσης είναι η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας, μέσα από την συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες.

Την όλη δράση συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί Καμαγιάννη Ευαγγελία (Φυσικός) και Ακριτίδης Αναστάσιος (Μαθηματικός).