Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Γεωλογίας – Παλαιοντολογίας και στο Σεισμολογικό Σταθμό του ΑΠΘ

Οι μαθητές της Α’ τάξης στα πλαίσια των μαθημάτων Γεωλογίας – Γεωγραφίας και Βιολογίας επισκέφθηκαν στις 20 Δεκεμβρίου 2018 το σεισμολογικό κέντρο του Α.Π.Θ και ενημερώθηκαν για τις μεθόδους καταγραφής των σεισμών, την πρόληψη  και προφύλαξη από αυτούς. Στόχος ήταν η εξοικείωση των μαθητών με το φαινόμενο των σεισμών και την κατά συνέπεια καλύτερη προστασία τους από αυτούς.

Κατόπιν, επισκεφτήκαμε το Μουσείο Γεωλογίας – Παλαιοντολογίας και ξεναγηθήκαμε από τον υπεύθυνο του μουσείου. Στο χώρο του μουσείου εκτίθενται αντιπροσωπευτικά δείγματα γεωλογικού – παλαιοντολογικού ενδιαφέροντος, όπως ορυκτά και πετρώματα του ελληνικού χώρου, η παλαιοντολογική συλλογή ασπόνδυλων οργανισμών και η παλαιοντολογική συλλογή σπονδυλωτών οργανισμών.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η παλαιοανθρωπολογική συλλογή στην οποία παρουσιάζεται η εξέλιξη του ανθρώπινου γένους μέσω εκμαγείων πρωτόγονων πρωτευόντων και ανθρωπίδων απ’ όλο τον κόσμο.