Συμμετοχή στο διαγωνισμό ραδιοφωνικού μηνύματος: <<Κάντο ν΄ ακουστεί 2017-2018>>

Mε αφορμή τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό ραδιοφωνικού μηνύματος:«Κάντο ν΄ ακουστεί 2017-2018», που διοργανώνει η Επιστημονική Εταιρεία:« Διαθεματικό  ραδιόφωνο της εκπαιδευτικής κοινότητας», η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, προκειμένου ν΄αναδειχθεί η ιδιαίτερη πολιτιστική κληρονομιά, μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας, δραστηριοποιήθηκαν και ανέλαβαν την πρωτοβουλία, τόσο για τη σύνταξη, όσο και για την ηχογράφηση μηνύματος με τίτλο: « ΕΧΕΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ……..».

Σκοπός του μηνύματος είναι ν΄αναδείξουμε το βάθος της ελληνικής παράδοσης, την ομορφιά και το μεγαλείο της και το χρέος μας για τη συνέχειά της.

Το τελικό προϊόν προέκυψε ύστερα από συζήτηση και μελέτη σχετικών κειμένων στην τάξη, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, ενώ η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στο παραπάνω εγχείρημα περιορίστηκε στο ρόλο του «εμψυχωτή- καθοδηγητή», προκειμένου ν΄αναδειχθεί η πρωτοβουλία των μαθητών.

Στην παραπάνω προσπάθεια συνεργάστηκαν οι μαθητές:

Εκφώνηση- ερμηνεία: Σχίζα Σοφία

Τεχνική υποστήριξη και ηχογράφηση: Αβανίδης Κωνσταντίνος, Κουτσομπίνας Κωνσταντίνος

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Αμφιλοχιάδου Ελισάβετ ΠΕ2