Όλα τα άρθρα του/της 4ο Γυμνάσιο Σταυρούπολης

ΕΝΑΡΞΗ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ – ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Την Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, ακολουθώντας όλα τα πρωτόκολλα και τις οδηγίες για την προστασία από την πανδημία του κορωνοϊού.

Σας ευχόμαστε

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Αγιασμός στο σχολείο τη Δευτέρα 14-9-2020 (Α τάξη)

Αγαπητά μας παιδιά και αγαπητοί μας γονείς,
Μια νέα σχολική χρονιά ξεκινά γεμάτη από όνειρα, φιλοδοξίες και ελπίδες. Φέτος βέβαια το καινούριο αυτό ξεκίνημα συνοδεύεται από εύλογες ανησυχίες και φόβους λόγω των πρωτόγνωρων συνθηκών που όλοι μας βιώνουμε.Από τη δική μας πλευρά, τόσο η Διεύθυνση του σχολείου όσο και ο Σύλλογος Διδασκόντων, θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι,  παρά τις δύσκολες συνθήκες, θα αγωνιστούμε και θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό ώστε να διασφαλίσουμε στο ακέραιο αφενός την υγεία των μαθητών και εκπαιδευτικών και αφετέρου να διαμορφώσουμε ένα ασφαλές, λειτουργικό, ευχάριστο και ποιοτικό εκπαιδευτικό περιβάλλον που να εξασφαλίζει στους μαθητές μας όλες τις δυνατότητες και ευκαιρίες για να ικανοποιήσουν τα όνειρα και τις φιλοδοξίες τους.Σ΄αυτήν την προσπάθεια θα είμαστε όλοι μαζί εκπαιδευτικοί, μαθητές, γονείς και θα τα καταφέρουμε.
Θα θέλαμε να καλωσορίσουμε στο σχολείο μας εσάς, τις μαθήτριες και τους μαθητές της Α’ Γυμνασίου, που έρχεστε για πρώτη φορά και να σας διαβεβαιώσουμε ότι το σχολείο μπορεί να γίνει μια δεύτερη οικογένεια, αν το θελήσετε.

Όσον αφορά τον Αγιασμό της Δευτέρας 14-9-2020 θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής:
1. Οι μαθητές της Α’ τάξης (Α1, Α2, Α3, Α4, Α5)  θα προσέλθουν στο σχολείο στις 10:15, θα μπουν και θα παραμείνουν στις τάξεις τους: οι μεν μαθητές των τμημάτων Α1, Α2 και Α3  στον 2ο όροφο, οι δε μαθητές των τμημάτων Α4 και Α5 στον 1ο όροφο (Γραφεία καθηγητών).
2. Υποχρεωτική είναι η προσέλευση των μαθητών με δική τους μάσκα, καθώς δεν μας παραδόθηκαν ακόμη μάσκες από τους αρμόδιους φορείς.
3. Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ απαγορεύεται ρητά η παρουσία γονέων στον Αγιασμό, ακόμη και στον αύλειο χώρο του σχολείου.
4. Οι μαθητές θα φέρουν μαζί τους τις σχολικές τους τσάντες, ώστε να παραλάβουν τα βιβλία τους. Ειδικά οι μαθητές της Α’ τάξης θα παραλάβουν τα μισά βιβλία στις 14-9-2020 και τα υπόλοιπα στις 15-9-2020 λόγω μεγάλου βάρους των βιβλίων.

5. Θα υπάρχει συνεχής, έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση μέσω mail από τη Διεύθυνση του σχολείου και από την ιστοσελίδα του.
6. Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που επικρατούν, η προσέλευση των γονέων στο σχολείο για οποιοδήποτε θέμα θα γίνεται με τηλεφωνικό ραντεβού στα τηλέφωνα του σχολείου (2310641200 και 2310641201).
Καλή και Δημιουργική Σχολική Χρονιά σε όλους, με υγεία, δύναμη, αισιοδοξία και χαμόγελο!
Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Γυμνασίου Σταυρούπολης.

Αγιασμός στο σχολείο τη Δευτέρα 14-9-2020 (Β1, Β2, Β3)

Αγαπητά μας παιδιά και αγαπητοί μας γονείς,
1. Οι μαθητές των τμημάτων Β1, Β2, Β3 θα προσέλθουν στο σχολείο στις 10:55 και θα παραμείνουν στο προαύλιο του σχολείου.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Γυμνασίου Σταυρούπολης.

Αγιασμός στο σχολείο τη Δευτέρα 14-9-2020 (Γ1,Γ2,Γ3,Γ4,Β4,Β5)

Αγαπητά μας παιδιά και αγαπητοί μας γονείς,
1. Οι μαθητές της Γ τάξης (Γ1, Γ2, Γ3, Γ4), καθώς και οι μαθητές των τμημάτων Β4 και Β5 θα προσέλθουν στο σχολείο στις 10:00 και θα μπουν απευθείας στις τάξεις τους: οι μεν μαθητές της Γ στον 1ο όροφο (Γραφεία Καθηγητών), οι δε μαθητές των τμημάτων Β4 και Β5 στο ισόγειο.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ COVID

1_Checklist-ΓΙΑ-ΓΟΝΕΙΣ-ΠΕ_ΔΕ

3_Checklist-για-μαθητες-ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ

4_Πως-μιλαω-σε-παιδια-και-εφηβους-για-COVID-ΠΕ_ΔΕ

6-αφι-σες-μα-σκας_ΔΕ

7-Οδηγι-ες-μα-σκας-για_-ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ-ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

9-Οδηγι-ες-μα-σκας-για-παιδια-ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΛΥΚΕΙΟΥ

Ενημέρωση για τις εγγραφές

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές για τη νέα σχολική χρονιά (2020-2021), θα ξεκινήσουν την Τετάρτη 02/09/2020, από 8:00π.μ. έως 13:30μ.μ.

Οι κηδεμόνες της Α’ τάξης θα προσέρχονται στις αίθουσες του ισογείου του σχολείου, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα οποία είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα του 4ου Γυμνασίου Σταυρούπολης.

Οι κηδεμόνες των Β’ και Γ’ τάξεων θα προσέρχονται για ανανέωση εγγραφής στο Αμφιθέατρο του σχολείου.

Για τις μετεγγραφές όλων των τάξεων οι κηδεμόνες θα προσέρχονται στον 1ο όροφο, στο γραφείο των Υποδιευθυντών.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ να κρατάμε τις αποστάσεις και να φοράμε μάσκα απαραιτήτως στους χώρους του σχολείου.

Λάζαρος Βατάλης